Przedstawiciele Klanu Ognia kochają miejsca, w których panuje wysoka temperatura. Zamieszkują okolice wulkanów i gorących źródeł. Są jak żywe płomienie, obdarzone ogromną wytrzymałością. Oczywistym jest iż nienawidzą mrozów, dla obcych bywają zarówno miłe, jak i bezlitosne. Mają bardzo specyficzne pojęcia tego co właściwe i tego co złe. Nigdy nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Niektórzy mówią, że Klan Ognia ciągle balansuje na granicy dobra i zła.
Przede wszystkim są bardzo spontaniczne i energiczne. Całe życie jest dla nich jedną wielką zabawą. Żyją jak chcą i robią to, co im się podoba. W klanie nie ma ogólnego zakazu wiązana się z wilkami z innych klanów, bo uważa się że należy słuchać własnego serca i robić to co nam ono podpowiada.
To wilki cieszące się z każdego dnia i jego uroków, w razie gdyby miałby to być ich ostatni. Są jednocześnie bardzo honorowe i odważne. Cenią sobie rywalizację, siłę i umiejętności przywódcze. To doskonali wojownicy, w pełni zaangażowani w swoje misje, spędzający długie godziny na treningach. Ogniści pałają do siebie miłością braterską, są ze sobą związani jak rodzina mimo braku więzów krwi są gotowi oddać życie albo zemścić się za innego pobratymca. Dlatego powstał tu jedyny w swoim rodzaju Klub Łowców Głów.
Członkiem Klubu Łowców Głów jest każdy wilk, który jest gotowy zemścić się w imię swojego brata/siostry z Klanu Ognia. W tym klubie istnieje możliwość wystawienia listu gończego na oprawcę. Każde zlecenie pozwala zaatakować wilka w interesie wystawiającego zlecenie, w imię zemsty. Ogniści posiadają również Piętno Feniksa, którym naznaczają tych, którzy sieją zamęt w Wilczych Krainach. Naznaczony tym piętnem wilk, odczuwa ból i zostaje ranny za każdym razem gdy spotka Alfę, Płomienia lub Demona Klanu Ognia.
Surowcem klanowym klanu jest Ognisty Denar. Zdobycie go jest niezwykle trudne, gdyż wiąże się z wyprawą do Górskiego Pierścienia pełnego niebezpieczeństw i przeciwników. Tylko najwaleczniejsze i najodważniejsze wilki mogą dotrzeć do pieca gdzie wypalane są te monety, dlatego szczeniaki nie mogą zapuszczać się tam samotnie.

Społeczność Wilków

Obecnie w wilczej krainie istnieje pięć klanów: Natury, Ognia, Księżyca, Cienia, Potępienia. Każdy z nich ma unikatowy charakter, historię, tradycje i zasady.
Są jednak i takie wilki, które nigdzie nie widząc swego miejsca zostają samotnikami.